SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 2597324
*
nr 259 7324
Skedar
20 st, olika, silver
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 augusti 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/8 13:57:13
1
Vinnande bud
18/8 12:08:27
2
1.100 kr
18/8 12:09:12
2
1.200 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olika silver skedar ädelmetall
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41
-
5189 Bestick
nysilver, ca 50 del
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:53
-
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28
-
5178 Dosor
ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:22
-
6045 Fat
silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:58
-
6044 Fat
silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5..//
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02
*
Skedar
nr 259 7324
Skedar
20 st, olika, silver
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 augusti 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/8 13:57:13 | 1 | Vinnande bud |
18/8 12:08:27 | 2 | 1.100 kr |
18/8 12:09:12 | 2 | 1.200 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olika silver skedar ädelmetall
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41 -
5189 Bestick
nysilver, ca 50 del
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:53 -
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28
-
5178 Dosor
ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:22 -
6045 Fat
silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:58 -
6044 Fat
silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5..//
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02